איך להיות צלף בצבא

צלף- לוחם ששולט בירי מדויק לטווחים ארוכים. מומחה באומדן תנאי השטח, באיתור, בזיהוי מטרות איכות, בהסוואה, בהתגנבות, ובשאר הכישורים שנדרשים ממנו בשדה הקרב.

איפה יש צלפים
צלפים קיימים בעיקר בגדודי החי”ר וביחידות מיוחדות, כשיש גם מעט צלפים במקומות אחרים (בחלק מהיחידות המיוחדות של מג”ב לדוגמה). יש מקומות שבהם יש צלף או שניים בכל צוות, ולעומת זאת, יש מקומות שבהם יש צוות יעודי (צוות נץ). בגדס”רים, הצוות נץ ישב בדרך כלל בפלס”ר או בעורב. אין בצבא שום יחידה ספציפית שהייעוד שלה הוא אך ורק צליפה.

איך נבחרים
המפקד בוחר את מי להוציא לקורס. מושפע על ידי הפגיעות שלך במטווחים (צריך להיות כמה שיותר טוב), על ידי סוציומטרי צלפים (מי הצוות שלך חושב שיהיה מתאים לתפקיד) ועל פי רמת מוטיבציה כללית (להגיד למפקד שאתה רוצה להיות צלף יכול הרבה פעמים לעזור).

1. הפק”ל שלך לא משנה. לא חייבים להיות קלע, אפשר גם להיות מפקד חוליה, מאגיסט וכו’. מי שיתאים יבחר.
2. אפשר להיות צלף גם אם יש לך משקפיים. הטווח הכללי שמאושר כיום הוא +2 עד -5, למרות שיעדיפו לא לקחת אנשים על הגבול.
3. לא חייבים להיות טובים במתמטיקה בשביל להתקבל, למרות שזה עוזר בתפקיד.

ההכשרה
ההכשרה מתבצעת בבית הספר לקליעה וצליפה במתקן אדם, ואורכת בערך 5 שבועות. הקורס הבסיסי מכשיר את הלוחם להיות צלף חי”ר, ומלמד אותו ירי באמצעות רובה צלפים (כולל מקבצים, ירי על מטרות בתנועה, ירי לטווחים רחוקים וכו’). תכנים נוספים שעוברים הם אחזקת הנשק, הסוואה, התגנבות, אומדן טווח ורוח ועוד. צלפים עובדים בצמדים (צלף ומאתר), וכולם לומדים איך לבצע את שני התפקידים (כשלהיות מאתר נחשב התפקיד היותר קשה, מאחר והוא מצריך יותר חישובים ואומדנים).
יש עוד הרבה הכשרות שאפשר לעבור (צלפי לוט”ר, הסמכה על נשקים ייעודיים) שתלויות ביחידה שלכם. בנוסף, לכל יחידה יש תו”ל משלה, כך שסביר להניח שתעברו אימונים נוספים ביחידה, וילמדו אתכם דברים ששונים ממה שלמדתם בקורס.

פעילות מבצעית
ביום יום הצלף הוא לוחם לכל דבר, שמתפקד בתור צלף במקרה הצורך (בעיקר במארבים). לפעמים זה אומר שיוצא לו לטחון יותר, לפעמים פחות, תלוי בגזרה שתופסים וביחידה. באימונים הצלפים בדרך כלל נהנים, כי יש להם את התפקיד שמצריך הכי פחות הליכה והסתערויות. מה שחשוב זה שבסופו של דבר, גם בבט”ש וגם במלחמה, הצלף הוא הלוחם עם הסיכוי הכי גבוה להוריד את המחבל, ולכן הוא גם נחשב לאחד הפק”לים הכי טובים שאפשר לקבל.