אקטים ומדדים בגיבושים

אין שני גיבושים זהים לחלוטין. התוכן המדוייק ממנו מורכב כל גיבוש משתנה בין יחידה ליחידה, ובין מחזור למחזור. למרות זאת, ישנם מספר סוגים של מבחנים אשר מופיעים בכל גיבוש. מי שמבין איזה סוגי מבחנים קיימים, יוכל לדעת איזה היבטים שלו נמדדים בכל שלב של הגיבוש, לא משנה באיזה גיבוש הוא נמצא.

כושר גופני
מבחנים קשים מבחינה פיזית משמשים על מנת למדוד את רמת המוטיבציה של המועמדים, את החוסן המנטלי שלהם ואת אופן ההתנהגות שלהם בזמן מאמץ פיזי עצים. למרות שיחידות יעדיפו לקבל אליהן מועמד בעל כושר גופני טוב, מרבית היחידות בצה”ל שמות דגש על בחינת האופי של המועמדים, מאחר והגישה הרווחת היא שכושר גופני אפשר לבנות במהלך המסלול, בעוד שאישיות הרבה יותר קשה לשנות. בהתאם לזאת, משולבים בכל גיבוש אקטים שגם מועמד בעל כושר נחות יכול לעבור בצטיינות (כגון חפירת בורות ושהייה מתחת למים).
חשוב להדגיש שלמרות שאפשר לעבור את רוב הגיבושים עם כושר בסיסי בלבד, ושהמדד העיקרי להצלחה הוא כוח הרצון של המועמד, רמת כושר גבוהה עדיין עוזרת מאוד, ומשפיעה באופן משמעותי על התפקוד של המועמד במהלך הגיבוש. בנוסף, ישנם מספר גיבושים (כמו גיבוש שייטת) אשר מחייבים רמת כושר גבוהה.

מבחני חשיבה
בחנים שבודקים את יכולות הלמידה של המועמדים, ואת האינטיליגנציה שלהם. דוגמאות אפשריות הן שינון מפות, קריאת מאמרים, שאלות ידע כללי וכו’.

מבחני מנהיגות ופיקודיות
מבחני מנהיגות באים למדוד את יכולת המועמד להוביל אחריו אנשים אחרים, ואת הכריזמה, דומיננטיות ואסרטיביות שלו מול הקבוצה. מבחני פיקודיות בודקים האם המועמד יכול לנהל אנשים באופן אפקטיבי. שני ההיבטים (מנהיגות ופיקודיות) יהיו לרוב משולבים זה בזה.

מבחני יכולת (סימולציות)
בודקים את יכולת המועמד להתמודד עם מצבים הכשורים לאופי השירות ביחידה.

דיונים והרצאות
דיונים צוותיים והרצאות אישיות בוחנים את יכולת הביטוי של מועמד, את הביטחון העצמי שלו ואת תהליך החשיבה שלו (האם הוא יכול להצדיק את עמדתו).

ראיון אישי
ראיון אישי מתקיים בדרך כלל בסוף הגיבוש, ויש לו השפעה רבה על סיכוייו של מועמד להתקבל ליחידה. אופי הראיון משתנה מיחידה ליחידה – כמות המראיינים, אורך הראיון ומבנה השאלות הם גמישים לחלוטין.

סוציומטרי
כל גיבוש יכלול שאלון סוציומטרי, בו חברי הקבוצה מדרגים אחד את השני על פי מספר פרמטרים. הפרמטרים האלה משקפים את התאמתו של המועמד לשירות ביחידה, את התאמתו לפיקוד, ואת רצונם של שאר המועמדים לשרת איתו (התאמה חברתית).