ההבדל בין עורב, פלס”ר, פלחה”ן, ולאן עדיף להגיע

הרבה אנשים שואלים לאיזה פלוגה עדיף להם להגיע בגדס”ר. הנה ההסבר הפשוט.
בימינו, אין כמעט הבדל בין הפלוגות. כל הפלוגות לומדות קרב מגע באותה רמה, וכולם יודעים לסחוב משקלים, לבנות עמדות, ולהלחם באופן שווה. רוב ההכשרה זהה בין כל הפלוגות, כשההבדל העיקרי הוא בקורסים הייעודיים.

הפלס”ר עוברים קורס מו”ס וקורס לוט”ר.

הפלחה”ן עוברים קורס חבלה (פלס).

העורב עוברים קורסי נ”ט.

לוט”ר לעומת לו”ז
הפלס”ר עוברים קורס לוט”ר במתקן אדם, בזמן שהפלחה”ן והעורב עוברים אימוני לו”ז ביחידה. בתכל’ס, אין יותר מדי הבדל מבחינת הרמה המקצועית שהלוחמים מגיעים אליה, למרות שזה משתנה בין יחידה ליחידה. יש מקומות שהלוט”ר יותר מקצועי, ויש מקומות שהלו”ז. הקורס לוט”ר גם מסמיך את הפלס”ר בתור צוות התערבות, דבר שיש בו גם יתרונות וגם חסרונות (מבחינה מקצועית).

מו”ס לעומת נ”ט לעומת פלס
הרבה מהתכנים  שהפלס”ר והעורב עוברים הם חופפים (זיהוי רק”מ ומטרות איכות, בחירת עמדת תצפית, הכוונה) כשרוב ההבדל הוא באמצעים שבהם משתמשים. האמת היא ששני הקורסים יחסית משעממים, במיוחד לעומת הפלחה”ן, שעוברים קורס חבלה בבסיס בהל”צ.

יעוד בבט”ש
זהה בין כל הפלוגות, אותן פעילויות (מעצרים, מארבים, פטרולים) כשההבדל היחידי הוא לפעמים באמצעי התצפית. יש מקומות שהפלס”ר תופסים גם כוננות צב”ש (בתור צוות התערבות), שזה נחמד, אבל לא באמת משתמשים בהם בשביל זה בימינו.

יעוד במלחמה
תלוי אם מנצלים את ההכשרות הייעודיות. במקרה ולא, כל אחת מהפלוגות משמשת ככוח חי”ר מובחר של החטיבה.

רמה מקצועית
משתנה בין חטיבות, ובין מחזור למחזור. יכול להיות שבמרץ 13 העורב תהיה הפלוגה הכי חזקה בצנחנים, ובאותו הזמן הפלס”ר יהיו הכי טובים בגולני.

תעדוף
על פי המסורת, לפלס”ר יש הכי הרבה “שם” בין שלושת הפלוגות (“הסיירת”). בגלל שהיא נוטה להיות הפלוגה הכי ותיקה, בדרך כלל גם יש לה את המורשת קרב הכי מפוארת. מבחינת תעדוף ממשי, אין הבדל בין הפלוגות מבחינת ציוד, חלוקת משימות וכו’ (למרות שזה כן יכול להשתנות בין חטיבה לחטיבה בתקופות שונות).

לסיכום
אין באמת הבדל משמעותי בין שלושת הפלוגות. תגיעו לאן שתגיעו, וכמה שתהיו שפיצים שמה זה מה שחשוב באמת.