הטיפ הכי חשוב לאיך מטפסים על חבל

טיפוס על חבל זה אחד ממבחני הכושר הכי נפוצים בכלל היחידות בצה”ל, מהסיירות ועד הגדודים. הרבה אנשים נתקעים עליו, לא בגלל שהם חלשים, אלא כי הטכניקה שלהם לא טובה. הבעיה היא שרוב האנשים מנסים להשתמש בידיים בשביל לטפס, כשעיקר העבודה צריכה להתבצע עם הרגליים.

טכניקה נכונה לטיפוס מנצלת את כוח הרגליים, בתנועה שמזכירה את תרגיל ה-‘’Squat”.  בכל עלייה תופסים את החבל עם הרגל על מנת ליצור מדרגה, דוחפים עם הרגליים, ואז תופסים את החבל עם הידיים עד העלייה הבאה. לא חשוב אם לא הבנתם את זה; ילמדו אתכם איך מבצעים את זה בטירונות (לא משנה איפה תהיו), והרבה יותר קל להבין כשיש לך חבל להתאמן עליו (מי שרוצה להתאמן על חבל באזרחות יכול לחפש סרטונים שמדגימים את הטכניקה באופן יותר ברור).

הטיפ הכי חשוב בשביל טיפוס מהיר וקל, שהרבה אנשים מתעלמים ממנו, הוא שימוש מקסימאלי בכוח רגליים, בלי להסתמך על כוח ידיים יותר ממה שנדרש. שרירי הרגליים הרבה יותר גדולים וחזקים משרירי הידיים, והרבה יותר פשוט להפעיל אותם באופן ישיר בזמן הטיפוס. בגלל שיש לנו יותר שליטה על הידיים, רוב האנשים נוטים להסתמך עליהן במהלך הטיפוס במקום ברגליים, מה שמקשה עליהם סתם. פעם הבאה שאתם מטפסים על חבל, תנסו להשתמש בידיים כמה שפחות, ולבצע את רוב פעולת העלייה עם הרגליים. מי שזוכר לבצע את זה, עולה יותר מהר מרוב האנשים, בלי קשר לרמת הכושר שלו.