קורס מדריכי קרב מגע בצבא

משך הקורס: 5 שבועות.
מיקום: בה”ד 8, בית הספר לכושר קרבי (נמצא במכון וינגייט בנתניה).
דרישות: פרופיל 64 ומעלה, מיונים (הסבר בהמשך), יתרת שירות של שנה (לא קריטי, בתכל’ס אפשר לעשות את הקורס גם עם יתרה של כמה חודשים).
מי מגיע: חיילים מכל היחידות בצה”ל (כולל בנות). הקורס אחיד לכלל צה”ל, כך שמד”סניקית מהבא”ח, לדוגמה, תעבור את אותם תכנים יחד עם לוחם מסיירת צנחנים.

המיונים
בערך חצי מהאנשים שיתחילו את המיונים יתקבלו לקורס. המיונים כוללים חמישה חלקים:
1. בוחן כושר- מתח, מקבילים וכפיפות בטן.
2. בוחן קואורדינציה- מדריך מבצע סדרה של תנועות (אגרופים, בעיטות) ואתה חוזר עליהן.
3. תרחיש- מדמים סיטואציה שבה אחד המדריכים עקף אותך בתור בסופר או תפס לך את החניה ובודקים איך אתה מגיב.
4. הדרכה- אתה מסביר פעולה פשוטה (איך להוריד חגורה ממדים, איך לשתות מים מבקבוק) למדריך שמעמיד פנים שהוא אידיוט.
5. ראיון אישי- תספר קצת על עצמך בקצרה.

טיפים:  לא צריך כושר מטורף, וגם אנשים שלא עשו אומנויות לחימה אף פעם מצליחים לעבור את הבוחן קואורדינציה. מה שחשוב זה:
א. להראות אסרטיביות בתרחיש, בלי להיות יותר מדי אגרסיבי (תעמוד על שלך, אבל בלי לצעוק או לאיים).
ב. בבוחן הדרכה, תהיה כמה שיותר ברור בהסבר שלך, ותישאר רגוע גם אם זה המדריך מתסכל אותך.

זהו, לא מיונים קשים במיוחד, בעיקר מחפשים לראות שאתה בן אדם בסדר, ושיש לך מוטיבציה גבוהה לקורס ופוטנציאל להדרכה. שוב, ניסיון קודם באומנויות לחימה מאוד עוזר, אבל לא חובה. אפשר להתקבל גם עם יש קשיי שפה (עולים חדשים).

הקורס
אחרי המיונים יש קליטה לוגיסטית ושלישותית, ואז מתחיל הקורס עצמו. קורס פיזי ועצים, בעיקר בשבועיים הראשונים. יש אימוני כושר ומד”סים, קצת אימוני אגרסיביות והכנה לקרבות, והרבה אימוני טכניקה (מתחילים מהבסיס של אגרופים ובעיטות ומגיעים להגנות סכין ונשק).

היכולת נמדדת בבחני מיומנות, שבאים לבדוק את השליטה שלך בטכניקות השונות וכמה טוב אתה מצליח להדגים אותן. בנוסף יש תרחישים (דימויים של סיטואציות בהם תשתמשו בקרב מגע), ותכנים מעשירים (קצת שיעורים על אנטומיה ותזונה, מטווחים בסיסיים וכו’). שלושת השבועות הראשונים של הקורס מוקדשים ללימודי טכניקה, והשבועיים האחרונים להדרכה, כשבסוף יש גם מסכם קרבות. משמעת יחסית נוקשה, אבל בלי קדרים. קורס מעניין, ומומלץ למי שרוצה את התפקיד.

תפקידים
התפקיד שתקבל תלוי בעיקר באיך שהגעת לקורס.

לוחמים-­ יחזרו ליחידה בשביל להדריך. או שנעשים מדריכים באופן מלא לתקופת זמן מסוימת (כמה זמן תלוי בך וביחידה שלך), או שחוזרים לצוות/מחלקה ומעבירים אימונים כשצריך. לפעמים גם לוחמים עם בעיות ת”ש/פרופיל יוצאים לקורס, בתנאי שהבעיה הרפואית לא מונעת מהם להתאמן (אם לדוגמה יש אסטמה לא פעילה).

מד”סניקים- בדרך כלל מאותרים לתפקיד במהלך קורס מדא”ג. ידריכו קרב מגע בבסיס אליו הם נשלחים.

ג’ובניקים- נשלחים מטעם הבסיס שלהם, וחוזרים להדריך שם.

מאותרים- אנשים שמאותרים לפני הצבא, ומתגייסים לעבור קורס מדא”ג ואז קורס מדריכי קרב מגע. מגיעים ליחידה שאיתרה אותם. האיתור הוא על בסיס קומבינות (צריך להכיר מישהו מהיחידה בשביל שימשוך אותך).

וינגייט- או להיות מדריך שמעביר את הקורס מדריכים עצמו, או להגיע לצוות חוץ של וינגייט שמעביר אימונים ליחידות שצריכות.

חלק מהאנשים יוצאים לקורס בתור צ’ופר וחוזרים לתפקיד הקודם שלהם בתום ההסמכה. התפקידים המעניינים באמת בתחום זה למדריכים בסיירות וביחידות מיוחדות, ואליהם הכי מומלץ לשאוף להגיע.

בנוסף, יש גם קורס מדריכי קרב מגע בכיר, שזה חודש של אימוני קרב מגע ברמה גבוהה יותר מהקורס הרגיל (ומעניק סמכויות נוספות בהתאם). דורש ציונים גבוהים בקורס הבסיסי. מי שהאופציה פתוחה בפניו כבר ידע כל מה שצריך.