הסבר על חובשים קרביים בצבא

חובש הוא אחד הפק”לים שלוחמים במסלול יקבלו במהלך הטירונות. ההסמכה נמשכת בערך שלושה חודשים ומתקיימת בבה”ד 10, ובמהלכה לומדים כל מה שיש לדעת על התפקיד של החובש בקרב.

מה לומדים בקורס
איך לתפקד בתור האחראי על רפואת השגרה והחירום בצוות. רפואת השגרה זה דברים כמו שמירה על היגיינה, ניקיון מים ומניעת פטריות. רפואת חירום זה הנושאים המעניינים יותר; מה לעשות אם למישהו נקטעה הרגל, איך פותחים וריד ומחברים אינפוזיה, איך עושים CPR, וכו’. זה החומר היותר חשוב בקורס, והיעוד העיקרי שלך בצוות.

מי מתאים/איך להגדיל את הסיכויים להיות חובש
מחפשים אנשים חכמים, שיודעים להגדיל ראש ולחשוב באופן יצירתי. צריך להראות יכולת ורצון לשבת וללמוד. מי שמעוניין לצאת לקורס צריך להגיד למפקדים שלו, כי מוטיבציה מאוד עוזרת להתקבל ולעבור בהצלחה.

התפקיד של החובש
קודם כל, חשוב להדגיש שמבחינת ה”קרביות”, אין שום הבדל בין החובש לבין שאר הפק”לים בצוות. התפקיד של החובש זה להיות מי שיתפעל כל אירוע חירום רפואי בצוות, מה שאומר שיש לו הרבה אחראיות על הכתפיים. חוץ מזה, החובש הוא לוחם לכל דבר.

שאלות ותשובות
יש הרבה למידה בקורס?
כן. במהלך הקורס יש הרבה שעות שפשוט יושבים בכיתה ולומדים. מצד שני, הרבה מהשיעורים הם גם מעשיים (לפתוח וריד, להניח ח.ע.) ויש הרבה תכנים מעניינים. המערכת בנויה ככה שגם מי שלא טוב בללמוד יצליח להבין את החומר ולעבור.

איך שומרים על כושר?
יש זמן לעשות לרוץ ולהתאמן במהלך הקורס.

מתי הקורס?
יוצאים בתחילת/אמצע הטירונות, וחוזרים בסוף.

מה קורה כשחוזרים אל הצוות?
משלימים לך את התכנים שפספסת, ואתה חוזר לאימונים עם סרגל עומסים (לדוגמה, פחות הליכה במסעות). הפער קטן עם הזמן, ובדרך כלל לא ישפיע עליך יותר מדי לטווח הארוך.

האם להיות חובש ישפיע על הסיכויים שלי לצאת לקורסים פיקודיים (מ”כים וקצונה)?
כן. אין מה לעשות, יש חוסר בחובשים בצבא, ואם אין מספיק חובשים במחלקה שלך, יכול להיות שיעדיפו לשלוח מישהו אחר. למרות זאת, חשוב להבין שהעדיפות העליונה היא לפתח את מי שמתאים לפיקוד, כך שאם אתה באמת מתאים לפיקוד וקצונה, אתה תצא לקורס פיקודי גם אם אתה חובש.

רוצים שאני אצא לחובשים ואני לא מעוניין, מה לעשות?
הכי פשוט זה להגיד למפקדים שלך שאתה לא רוצה לצאת. אם זה לא עוזר, תחפור על זה שאתה לא מסוגל ללמוד הרבה זמן בכיתה.

אפשר לצאת לחובשים גם אחרי המסלול?
לפעמים. בעקרון ההקצאות קיימות, וזה כן קורה, אבל זה יחסית נדיר.

חובשים טוחנים בתפקיד?
תלוי ביחידה ובסיטואציה. לפעמים כן, כי צריך חובש שירד למטווח, או שאין חילוף לחובש שבכוננות, ואז זה באסה. לפעמים זה דווקא יוצא טוב, כי החובשים יוצאים להשתלמות במד”א בזמן שיש שבוע שטח. באופן כללי זה קצת קדר, אבל ממש לא סוף העולם.

כדאי לי לצאת לחובשים?
תלוי. זה הפק”ל שמצריך הכי הרבה יכולת למידה וחשיבה, והכי הרבה תרגול בשביל להיות טוב. מאוד מספק, מעניין וחשוב. השאלה היחידה היא אם אתה רואה את עצמך משקיע בשביל להיות מקצועי בפק”ל, או שאתה לא מתחבר לנושא. האמת היא שרוב האנשים לא מצליחים להתחבר לכל הנושא, שזה בסדר, כי חשוב שרק מי שיכול להיות חובש טוב יקבל את הפק”ל.