יחידות במג”ב

בט”ש (ביטחון שוטף)
יחידות לביטחון שוטף המהוות את עמוד השדרה של משמר הגבול ואחראיות על פעילות האבטחה והשמירה על הסדר בכל רחבי הארץ. פעילותן מאופיינת בסיורים רגליים, ממונעים, מגדלי תצפית ומחסומים למניעת עבירות פליליות וביטחוניות. משובצים בהן לוחמים בסיום הכשרתם (4 חודשים – רובאי 05).

ימ”ס (יחידת המסתערבים)
נכון להיום פועלות שלוש יחידות ימ”ס; ימ”ס איו”ש (יהודה ושומרון), ימ”ס ירושלים וימ”ס ערבה, כשלכל אחת מהן התמחות מיוחדת ואזור פעולה שונה.
על מנת להגיע ליחידה יש צורך לעבור גיבוש פיזי וקשה של שלושה ימים, אליו אפשר לצאת לאחר סיום הטירונות במג”ב (בהתאם להמלצות המפקדים). גם אם לא עברת את הגיבוש, ניתן לצאת לגיבוש נוסף כעבור 4 חודשים, או לנסות להתקבל לאחת מהיחידות המבצעיות האחרות של מג”ב. בנוסף, חשוב להדגיש שאין צורך בידיעת ערבית או בחזות מזרחית על מנת להגיע לימ”ס (יש תפקידים לוחמים רבים מעבר למסתערבים).
מי שיעבור את הגיבוש ישובץ לקורס ימ”ס, שנמשך שלושה חודשים, ובמסגרתו שמים דגש על לחימה בטווחים הקרובים (קרב מגע, לו”ז, לוט”ר וכו’). מי שעובר את הקורס בהצלחה ישובץ באחת מיחידות הימ”ס שם הוא יעבור השלמה יחידתית של שלושה חודשים, לפני שהוא יהפוך ללוחם ימ”ס מן המניין.

סמ”ג
סיירת משמר הגבול. יחידה מובחרת של משמר הגבול המתמחה בטיפול בהפרעות סדר. היחידה היא המקבילה במג”ב ליחידת היס”מ במשטרה הכחולה. לאחר טירונות (05) אפשר לצאת לגיבוש יסמ”ג. העוברים את הגיבוש מתקבלים לקורס יסמ”ג בן 6 שבועות. קורס, כאמור, הוא משותף לסמ”ג של מג”ב, ויס”מ של כחולה (לשים לב: אלה יחידות דומות, אך לא זהות).

שחר 101
לשעבר ימ”ג. יחידות בילוש של משמר הגבול, המתמחות בלחימה בפשיעה. מסלול ההכשרה דומה לזה של סמ”ג, אבל בנוסף לקורס יסמ”ג הם עוברים מספר השלמות במשטרה הכחולה.

כלבנים
לוחמי ולוחמות מג”ב נעזרים במשימות השונות בכלבים מיוחדים (בדרך כלל מסוג רועה גרמני ורועה בלגי) המאומנים לגילוי חומרי נפץ וסמים, גישוש, חיפוש, סיור ותקיפה.
הלוחמים ביחידות הללו הם “נוהגי כלבים” אשר עוברים מלבד הכשרת הלוחם במג”ב גם הליך איתור והכשרה ספציפית במשך כחצי שנה, במהלכה הם לומדים חומר עיוני ומעשי הכולל מבחני עבודה עם כלב, פסיכולוגיה של בעלי חיים, וטרינריה, עזרה ראשונה לכלב ואילוף, כמו כן הכשרה לפעילות מבצעית מגוונת בשטח.
לוחמי היחידה מתלווים לפעילויות של יחידות מג”ב השונות, על מנת לסייע בחיפושים, סיורים או אבטחה.
מדובר ביחידה קטנה יחסית, וקשה להגיע אליה בפועל (פרוטקציות עוזרות).

מתיל”ן (מארבים, תצפיות, יירוט ולוחמה ניידת)
יחידה זו פורקה לפני מספר שנים וכבר איננה פעילה – מה שכתוב כאן הוא בגדר היסטוריה בלבד.
יחידה שמתמחה במארבים ותצפיות. לאחר סיום הטירונות במג”ב והגעה לפלוגה המבצעית, ניתן לבקש לצאת לגיבוש מתיל”ן (הגיבוש משותף גם ליסמ”ג). הגיבוש הוא קצר יחסית, ולא מאוד קשה פיזית. לאחר הגיבוש הלוחם עובר קורס במשך חמישה שבועות, אשר מקנה מיומנויות של שדאות, הסוואה, התגנבות ומארבים. בנות יכולות לשרת במתיל”ן בתפקידי לחימה.