יחידת אגוז

ייעוד היחידה
אגוז- אנטי גרילה ולוחמה זעירה.
היחידה הוקמה על מנת לתת מענה לאתגרי הלחימה בשטח לבנון, בעיקר כנגד ארגוני הטרור באזור (חזבאללה). היא מתמחה בלחימה בשטח סבוך, בשטח הררי, בשדאות, ובלוחמת גרילה כנגד כוחות לא סדירים. אגוז נחשבת לאחת היחידות המומחות ביותר בצבא בכל מה שנוגע לסבך, עם דגש על לחימה בשמורות הטבע של החזבאללה.

מורשת קרב
היחידה, שהוקמה ב-1995, זכתה בשני צל”שי רמטכ”ל (וצל”שים נוספים) על שורה של פעילויות מוצלחות בלבנון, בעזה ובאיו”ש. באחד מהמבצעים המפורסמים ביותר של היחידה, מבצע “נוף פראי”, כוח של אגוז חיסל ארבעה מחבלי חיזבאללה, והביא לארץ את גופתו של מי שהסתבר כבנו של מזכ”ל החיזבאללה, חסן נסראללה.

המסלול
המסלול נמשך שנה ושני חודשים, ובמהלכו עוברים הלוחמים תכנים רבים של לוחם חי”ר רגיל (ברמה גבוהה מאוד), ותכנים נוספים, כמו לו”ז, שדאות, הסוואה (ברמה בין הטובות בצה”ל), ניווטים, לוחמה בתוואי שטח שונים (סבך, בולדר, מתאר כפרי וכו’) וקרב מגע.

איך מגיעים
קיימות שתי דרכים עיקריות להגיע לאגוז:

גיבוש מרכזי
מלש”ב אשר ביצע גיבוש לאחת מיחידות ההתנדבות: טיס / מטכ”ל / שייטת 13 (דרך יום סיירות), סיים את הגיבוש במלואו, ולא התקבל ליעד, יהיה זכאי לראיון אגוז. בדרך הזאת מגיעים רוב החיילים ליחידה.

גיבוש יח”טיות
כמות קטנה יותר של לוחמים מגיעה דרך גיבוש היח”טיות של גולני (שבוע לאחר הגיוס). רצוי לציין מוטיבציה ורצון להגיע ליחידה בראיון שלאחר הגיבוש.

בנוסף, מי שנופל מיחידה התנדבותית (מטכ”ל, שייטת וכו’) במהלך המסלול, יכול להגיע למסלול באגוז לאחר ראיון.

נתונים
פרופיל 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים.
בעקרון נדרשים נתונים מספיק גבוהים על מנת להתקבל דרך יום סיירות, אבל מי שמגיע דרך גיבוש יח”טיות יכול להתקבל גם עם נתונים נמוכים יותר (קב”א 48 ומעלה) ועם סעיפים מסוימים שפוסלים יום סיירות (כגון מספר בינוני במשקפיים; עד בערך 6- וצילינדר נמוך).
כל מי שזכאי לצאת לגיבוש היח”טיות יכול להתקבל ליחידה.