יחידת דובדבן

ייעוד היחידה
יחידת דובדבן מתמחה בלחימה בשטח בנוי על כל היבטיה. היחידה מבצעת מעצרים איכותיים, מארבים, סריקות אמל”ח, ופעילות מסוערבת (התחזות לאוכלוסייה ערבית). מרבית הפעילות של היחידה מתבצעת באיו”ש.

מורשת קרב
דובדבן, שהוקמה ב-1986, הצליחה לצבור מספר רב של צל”שים בזכות פעילותה לסיכול הטרור הפלסיטיני, ונחשבת לאחת מהיחידות המעוטרות בצה”ל. במהלך האינתיפדה השנייה ובשנים שאחריה (כולל בזמן מבצע “חומת מגן”), דובדבן ביצעה מספר עצום של חיסולים ממוקדים ומעצרים ברמת סיכון גבוהה. היקף הפעילות האדיר של היחידה באותה תקופה הוביל לכך שבתקשורת נאמר ש”דובדבן היא הסיבה שמחבלים מתאבדים לא מפוצצים אוטובוסים כל שני וחמישי”.

המסלול
מסלול של שנה וארבעה חודשים. מתחילים עם טירונות ואימון מתקדם, ולאחר מכן עוברים תכני ניווט בשטח פתוח ובנוי, תכנים ייעודיים, והכשרות רבות בנושא לו”ז, לש”ב ולוט”ר. הקרב מגע במסלול ברמהה גבוהה מאוד.

איך מגיעים
גיבוש יח”טיות צנחנים
מועמדים מתאימים מגיבוש צנחנים מוגדרים כ”מאותרי דובדבן”, ויוצאים לגיבוש יח”טיות צנחנים בצוותים של מאותרים. מי שעובר את הגיבוש בהצלחה מגיע לדובדבן. מי שמסיים את הגיבוש בציון טוב אבל לא מתקבל ליחידה, יכול להגיע לפלחה”ן או עורב צנחנים, בהתאם להישגיו בגיבוש.
מספר מועט של חיילים שלא היו בצוותי מאותרים, אבל היו מהמובילים בגיבוש, עשויים גם להגיע אל דובדבן (בהתאם לצרכי היחידה).

גיבושי חוץ
גיבוש מטכ”ל- מי שמסיים גיבוש מטכ”ל בציון טוב, ולא מתקבל, יכול לעבור ראיון דובדבן ולהתקבל ליחידה.
גיבוש שייטת וגיבוש טייס- מי שמסיים גיבוש שייטת או גיבוש טייס בציון טוב ולא מתקבל, יכול להגיע לגיבוש יח”טיות צנחנים בתור מאותר דובדבן.

נפילה במסלול
דרך נוספת להגיע ליחידה היא ליפול מיחידה התנדבותית (מטכ”ל, שייטת וכו’) במהלך המסלול, ואז להגיע למסלול ביחידת דובדבן לאחר ראיון.

שני דגשים חשובים לגבי הגעה ליחידה:
1. במהלך כל הליך המיון, חשוב מאוד להביע רצון ומטיבציה להגיע ליחידה (כולל סימון מועדף בשאלונים).
2. לא נדרש ידע בערבית או חזות מזרחית על מנת להגיע ליחידה.

נתונים
פרופיל 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים (אפשר להתקבל עם מספר בינוני במשקפיים: עד בערך 6- וצילינדר נמוך).
קב”א 51 ומעלה.