יחידת החילוץ והפינוי בהיטס 669

ייעוד היחידה
יחידה 669 היא יחידת החילוץ של חיל האוויר. ייעודה המקורי של היחידה היה לחלץ טייסים שנטשו בשטח אויב, וכיום היא גם משמשת לחילוץ כוחות לוחמים, פינוי פצועים, איתור נעדרים וחילוץ מטיילים. רוב הפעולות של היחידה הן במתווה אזרחי, מה שמאפשר ללוחמים לצבור נסיון לקראת פעולות צבאיות.

מורשת קרב
מורשת הקרב של היחידה מורכבת מחילוצים של כוחות אחרים (לעתים תוך סכנה לעצמם) ומשיתופי פעולה עם יחידות אחרות, ולא ממבצעים עצמאיים של היחידה.
וואדי סלוקי (1997)- כוח של 669 מחלץ לוחמים של חטיבת גולני מדרום לבנון, לאחר שחילופי אש עם החזבאללה גרמו לשריפה באזור.
אסון השייטת (1997)- כוח של שייטת 13 עולה על מטעני צד במהלך מבצע חשאי בלבנון. לוחמי 669 נשלחים לחלץ את הפצועים וההרוגים, ומצליחים להציל אותם תחת אש כבדה.
עופרת יצוקה (2008)-  מוענק לפרמדיק מהיחידה צל”ש הרמטכ”ל, על אופן טיפולו בקצין צנחנים שנפצע באורח אנוש מפגיעת מטען.
חילוץ ימי (2009)- לוחמי היחידה מחלצים צוות של ספינת משא אוקראינית שטבה כ-100 ק”מ מחופי ישראל. כוחות החילוץ נאלצו להתמודד עם מזג אוויר סוער וסופות במהלך המבצע.

המסלול
אורך המסלול הוא כשנה וארבעה חודשים. מתחילים עם הכשרת חי”ר רגילה (רובאי 07) בבא”ח צנחנים, ואז עוברים לקורס חובשים קרביים, טירונות יחידה, וקורס מ”כים. לאחר מכן מגיע השלב הייעודי, במהלכו עוברים הלוחמים מספר רב של הכשרות: צניחה, צלילה, לוט”ר, מילוט, וחילוץ רגלי, רכוב ומוסק מכל תוואי שטח אפשרי. המסלול ידוע בתור אחד המגוונים והמעניינים בצה”ל, למרות שיש פחות דגש על היבט הלוחמה, ויותר על חילוץ.
לוחמים ביחידה נדרשים לרוב לחתום שנה ו-4 חודשים קבע.

איך מגיעים
מועמד יצטרך לעבור מספר שלבים על מנת להגיע ליחידה:
1. סדרת מיון ראשונית (“יום סיירות”).
2. מיון פסיכולוגי (שאלונים) ובדיקת א.ק.ג.
3. סדרת מיון מרוכזת (גיבוש מטכ”ל/שלד”ג/669).
4. גיבושון 669 (יום מבדקי מים).
5. בדיקות רפואיות.
6. תחקיר בטחוני.

נתונים
פרופיל 97 ללא סעיפים פוסלים. מספר במשקפיים עד 1-.
קב”א +52. אפשר לנסות להגיש חריג עם קב”א 51.