יחידת יהל”ם

ייעוד היחידה
יהל”ם- יחידת הנדסה למשימות מיוחדות.
יהל”ם היא יחידה מיוחדת בחיל ההנדסה הקרבית. היא מורכבת ממספר פלגות, ותפקידיה כוללים נטרול מטעני חבלה, פריצה חמה וקרה, ביצוע הריסות מדויקות של מבנים ומטרות אויב, פינוי שדות מוקשים, סריקת וטיהור מנהרות תופת/הברחה, ושלל פעילויות מיוחדות בתחום החבלה וההנדסה, בכל מתאר אפשרי.

מורשת קרב
בגלל האופי הייחודי של הפלגות השונות, מורשת הקרב של היחידה מגוונת, וכוללת מבצעים ופעילויות מכל הסוגים.
מבצע מרכבות האלים (1997)- כוח של סיירת יעל, בשיתוף פעולה עם סיירת צנחנים, מלכד ציר תנועה בדרום לבנון, על מנת להשמיד רכב של פעילי חזבאללה.
האינתיפאדה השנייה (2000-2003)- פלגות הס”פ מנטרלות מטענים בגזרות עזה ובגבול לבנון. יעל משמידה עשרות מבנים אשר משמשים בתור מחסני אמל”ח ומעבדות נשק. צוות המנהרות, הגלגול הראשון של סמו”ר, חשף והרס למעלה מ-90 מנהרות. על פעילותה בתקופה הזאת היחידה זוכה בצל”ש אלוף פיקוד מרכז.
לבנון השנייה (2006)- לוחמי הס”פ חוברים לכוחות הראשונים להיכנס ללבנון, על מנת לאתר ולנטרל מוקשים ומטענים שהטמין ארגון החזבאללה. סיירת יעל משמשת כגורם מרכזי בהרס של עשרות מוצבים, שמורות טבע (יעדים מבוצרים בשטח סבוך) ובונקרים של החזבאללה.
עופרת יצוקה (2008-2009)- כוחות היחידה מנטרלים מאות מטעני חבלה, משמידים מטרות אויב, וחושפים בונקרים, מנהרות וסליקים של חמאס בעזה.

המסלול
המסלול נמשך כשנה ו-4 חודשים. האימונים מתחלקים בין הכשרת חי”ר ברמה גבוהה (כולל לו”ז, לוט”ר, קרב מגע וניווטים), הכשרות הנדסה, והכשרות ייעודיות. כל פלגה ביחידה עוברת הכשרה ייעודית שונה.
סיירת יעל- נחשבת לאחת מיחידות הקומנדו האיכותיות בצה”ל. שלל משימותיה של יעל הן מסווגות, ולרוב לא משויכות ליחידה בתקשורת. בין ייעודי הפלגה נמצאים סיור ומודיעין, פעולות קומנדו הנדסי, מבצעי הריסה מדויקים, הריסת תשתית אויב באמצעות חבלה והעברה חשאית של כוחות מעבר למכשולים.
סמו”ר (סליקים ומנהרות)- פלגת הקומנדו התת-קרקעי של צה”ל. תפקידה לאתר ולהשמיד סליקים ומחבואי אדם ואמל”ח. בנוסף, היחידה מובילה את הצבא בכל נושא הלוחמה התת-קרקעית, עם דגש על לחימה במנהרות מלאכותיות, אשר הפכו לכלי נפוץ בידי ארגוני הטרור.
ס”פ (סילוק פצצות)- פלגה אשר עוסקת בתחום נטרול פצצות ומטעני חבלה, וכן בנטרול וסילוק תחמושת מסוכנת שלא התפוצצה (כגון ראשי קרב של טילים). לוחמי הס”פ משמשים ככוח חביר אשר מצטרף ליחידות אחרות במבצעים בהם ישנו חשש להיתקלות במטענים.
מדרון מושלג- פלגה אשר אחראית על פריצה חמה (פריצה באמצעות חומר נפץ) וקרה בצה”ל, ומשמשת ככוח חביר, בדומה לס”פ.

ההחלטה לאיזה אחת מהפלגות המבצעיות מגיעים מושפעת מהתכונות הבולטות של החייל, כשבכל פלגה מחפשים סוג אחר של לוחמים. ההחלטה מושפעת גם מחוות הדעת של מפקדים, מצרכי היחידה (איזה פלגות נפתחות באיזה מחזור, כמה אנשים צריך לכל צוות), ומרצון המועמד.

חלק מהלוחמים נדרשים לחתום תקופת קבע של שנה.

איך מגיעים
ניתן לצאת לגיבוש יהל”ם במהלך הטירונות של גדודי ההנדסה הקרבית. בכל מחזור נפתחות מספר פלגות שונות של היחידה.
דרך נוספת להגיע ליחידה היא ליפול מיחידה התנדבותית (מטכ”ל, שייטת וכו’) במהלך המסלול, ואז להגיע למסלול ביחידת יהל”ם לאחר ראיון.

נתונים
פרופיל 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים (אפשר להתקבל עם מספר בינוני במשקפיים: עד בערך 6- וצילינדר נמוך. עיוורון צבעים משמעותי פוסל מהיחידה).
קב”א 48 ומעלה (עם עדיפות לקב”א גבוהה: 52+).