יחידת עוקץ

ייעוד היחידה
יחידת הכלבנים של צה”ל, שתפקידה הוא לאמן ולהפעיל כלבים במסגרת הצבא. היחידה מורכבת מכמה פלוגות, שלכל אחת סוג כלבים ייחודי:
כלבי תקיפה- מתלווים למעצרים, לסריקות ולאירועי חטיפה.
כלבי אמל”ח- מתמחים בחיפוש אמצעי לחימה ואיתור מנהרות.
כלבי חנ”מ- משמשים לאיתור מטענים וחומרי נפץ.
כלבי מרדפים- גישוש וחיפוש אחר מסתננים.
כלבי חילוץ והצלה- כלבים הנשלחים לאזורי אסון בארץ ובעולם, על מנת לעזור במציאת ניצולים.
כלבי מעברים- מופעלים על ידי בנות, משמשים לחיפוש חומרי נפץ ואמל”ח במחסומים ובמעברים.

מורשת קרב
היחידה פועלת ככוח חביר (לוחמי היחידה לא פועלים לבד, אלא מצטרפים ליחידות אחרות למבצעים), ולכן אין לה מורשת קרב בלעדית. עם זאת, היחידה נחשפה לראשונה לציבור במבצע שחרור בני הערובה במשגב עם בשנת 1980, ומאז ממשיכה לעלות לכותרות עם הצלחות מבצעיות של לוחמי היחידה וכלביה. רבות מההצלחות קשורות בנושא איתור המטענים, כמו במבצע “עופרת יצוקה”, שבו איתרו כלבי היחידה כ-30 מטענים, והצילו בזאת את חייהם של מאות לוחמים.

המסלול
המסלול נמשך כשנה וחצי סה”כ. בנים עוברים טירונות ואימון מתקדם בכפיר במשך כחצי שנה, בעוד שבנות עוברות את אותה תקופה בקרקל. לאחר מכן, הם עולים ליחידה לשלב הידוע בתור “אימון לוחם”, ארבעה חודשים שמביאים אותם לרמה מקצועית גבוהה של לוחמת חי”ר, כולל ניווטים, לוט”ר, לוחמה במתארים שונים ועוד. שמונת החודשים הבאים מוקדשים לאימון “לוחם עוקץ”, שבמהלכו לומדים הלוחמים לעבוד עם הכלב האישי שלהם ואת נושא הכלבנות, עם דגש על הייעוד המבצעי של הצמד.

איך מגיעים
בנים מגיעים ליחידה דרך גיבוש יח”טיות כפיר (משותף לגיבוש לוט”ר).
בנות מגיעות ליחידה לאחר מעבר גיבוש מקביל לזה של הבנים, אבל בגדוד קרקל.
דרך נוספת להגיע ליחידה היא ליפול מיחידה התנדבותית (מטכ”ל, שייטת וכו’) במהלך המסלול, ואז להגיע למסלול ביחידת עוקץ לאחר ראיון.

נתונים
פרופיל 82 ומעלה, ללא סעיפים פוסלים (אפשר להתקבל עם מספר בינוני במשקפיים: עד בערך 6- וצילינדר נמוך).
קב”א 48 ומעלה, עם העדפה לקב”א גבוהה (52+).