איך לקבל מיונים לתפקידים טובים בתור בן מהגרים

שאלה

 אני בן מהגרים וחוזר לארץ עוד שנה (בקיץ הקרוב), על מנת להתגייס. מה אני יכול או צריך לעשות כדי לעבור מיונים לפני הגיוס כדי שאוכל להגיע לתפקידים מאתגרים בצבא?

תשובה

השלב הראשון וההכי חשוב הוא ליצור קשר עם יחידת מיט”ב, שאחראית על הליך הגיוס (פרטי קשר כאן). צריך להסביר להם בדיוק מה הסיטואציה שלך ומה אתה מחפש, והם יכווינו אותו בהתאם. קח בחשבון שהתקשורת איתם עשוייה לקחת זמן, אז תתחיל את התהליך מספיק זמן מראש. בנוסף, אל תתבייש לפנות אליהם באופן קבוע על מנת לוודא שהם מקדמים את הטיפול בעניין שלך. אם אתה רואה שהדברים לא זזים, תנסה לפנות גם לקצינת פניות הציבור (פרטים כאן).

דברים אחרים לקחת בחשבון:

יכול להיות שבשביל להשתתף בחלק מהמיונים תצטרך להגיע לארץ לפני הגיוס.

תברר על תפקידים שמעניינים אותך לפני שאתה יוצר קשר עם מיט”ב, כדי שתוכל לדעת מה לבקש.

אם יש לך קשרים לאנשים בצה”ל שיכולים למשוך אותך למסגרת הרלוונטית, זה יכול מאוד לעזור.

יחידת מיטב: הכתובת שלכם לכל השאלות שנוגעות לגיוס

מיטב היא היחידה הצבאית שאחראית על תהליכי המיון והשיבוץ של כלל המלש”בים בצה”ל.

אם יש לכם שאלות לגבי הליך הגיוס, מבחינת הצו הראשון, ערעור על קב”א ודפ”ר, פרופיל רפואי וכו’, הם הכתובת שאליה צריך לפנות. הם גם רלוונטים במידה ויש לכם שאלה על דברים כמו עתודה, קד”צ, מיונים, וסיירות. למעשה, אם אתם משל”בים, תנסו קודם כל לשאול את מיטב, אלא אם אתם יודעים בוודאות שאתם צריכים לפנות למישהו אחר.

פרטי הקשר שלהם נמצאים כאן:
טלפון: 03-7388888 או *גיוס (3529*)
פקס: 03-7388880 נא לציין על כל פקס שם, מספר זהות, וטלפון נייד.
באינטרנט מערכת הפניות
דואר אלקטרוני: meitav@idf.gov.il
בפייסבוק

דגש חשוב: לפעמים קשה להשיג את מיטב, או לקבל מהם תשובה ברורה. חשוב לא להתבייש, ולנדנד כשצריך. בשביל זה הם שם.

תיעוד בעיות רפואיות במהלך השירות הצבאי

להרבה אנשים יוצא לסבול מבעיה רפואית כלשהי במהלך השירות. רוב הבעיות הן זמניות, ונפתרות בזמן שאתם עדיין בתוך המערכת הצבאית. אבל מצד שני, אי אפשר לדעת מתי משהו שחשבתם שהוא זמני עשוי לחזור אליכם כשאתם כבר באזרחות. לפעמים מדובר במשהו שהחמיר עם הזמן, או בעיה שהתעוררה שוב בעקבות פציעה נוספת. לפעמים, אחרי השחרור, אתם עשויים לגלות שכשפינו אתכם למיון חודשיים לפני החפש”ש, אף אחד מהיחידה לא שלח אסמכתא לבית החולים, ועכשיו בית החולים רוצה שתשלמו חוב, ופתאום צריך לרדוף אחרי הרופא של היחידה בשביל לקבל את הטפסים הרלוונטים.

בכל מקרה, הנקודה העיקרית היא זאת: כל מסמך רפואי שאתם מקבלים במהלך השירות, תשמרו אצלכם בבית (רצוי גם לסרוק כדי שיהיה גיבוי ממוחשב). זה דורש מעט מאמץ, ויכול לעזור לכם מאוד בהמשך הדרך.

שאלה לגבי חובשים ופרמדיקים בצבא

שאלה: “לגבי פקל חובשים, יש אותו בכל יחידה קרבית? אני מתעניין לגבי לוחם פיקוד עורף (פרופיל 72) ולכן אשמח לדעת האם אפשרי לצאת לחובשים, ובכלל – האם אפשרי במהלך השירות אם מראים נכונות, להתקדם לקורס פראמדיקים צבאיים?”

תשובה: בהחלט, יש פק”ל חובשים בכל היחידות הקרביות (כולל בפיקוד העורף). מומלץ לצאת לקורס כבר בהקצאה הראשונה שנפתחת, כי לא תמיד יש עוד הקצאות אחר כך. הדרך הכי טובה להבטיח שתצא לקורס זה לחפור למפקדים שלך כמה זה מעניין אותך וכמה אתה רוצה לצאת.

פרמדיקים זה כבר סיפור אחר, שדורש מיונים לפני הצבא (ולכן אי אפשר להתקדם לתפקיד הזה אחרי הגיוס). מידע נוסף אפשר יהיה למצוא באתר של חיל הרפואה.