?מה ההבדל בין חטיבות החי”ר השונות

בצה”ל קיימות 5 חטיבות חי”ר: גולני, צנחנים, נח”ל, כפיר וגבעתי. ישנם מספר פרמטרים שמבדילים בין החטיבות השונות.

אופן הגעה
לכל חטיבות החי”ר (חוץ מהצנחנים) מגיעים דרך סימון במנילה, ללא גיבוש. לחטיבת הצנחנים לעומת זאת, מגיעים לאחר מעבר גיבוש קצר וקל יחסית. היתרון של הגיבוש הוא שמלש”בים שמעוניינים להיות בחי”ר יכולים להבטיח את מקומם בחטיבת הצנחנים במידה והם עוברים את הגיבוש. זאת לעומת מלש”בים שמעוניינים להגיע לחטיבות האחרות, שם עליהם לקוות שיהיה להם מזל ושהם יגיעו לחי”ר בהתאם לשאלון ההעדפות שלהם.

נתונים
אין הבדל משמעותי בין האנשים שמגיעים לחטיבות השונות. בעבר היו הבדלים, בימינו הצבא ישר קו באופן מוחלט ומתבצעת חלוקה שווה של אנשים (מבחינת קב”א, מוצא וכו’) בין כל החטיבות. ההבדל היחידי שעדיין קיים הוא רק בפרויקטים מיוחדים (בני גרעין, חרדים וכו’).

גיבושים
גולני- גיבוש לגדס”ר גולני וליחידת אגוז.
צנחנים- גיבוש לגדס”ר צנחנים, יחידת מגלן, ויחידת דובדבן.
נח”ל- גיבוש לגדס”ר נח”ל.
כפיר- גיבוש ליחידת עוקץ וליחידת הלוט”ר.
גבעתי- גיבוש לגדס”ר גבעתי וליחידת רימון.

מסלול
מסלול הכשרה זהה לכל החטיבות: טירונות + אימון מתקדם בבא”ח, סה”כ בסביבות 6 חודשים. כולם מוכשרים רובאי 07. צנחנים גם מתרגלים צניחה. אין הבדל ברמת הקושי ורמת המקצועיות בין החטיבות השונות.

תנאי שירות
שוב, אין הבדל משמעותי בין חטיבות החי”ר השונות.

מסורת
לכל חטיבה יש מן הסתם מורשת קרב שונה. יש הבדלים מסוימים בין החטיבות מבחינת אופן ההתנהלות הכללי (בגולני, לדוגמה, יש ראש יותר קשה מבנח”ל),  אבל גם ההבדלים האלה הולכים ונעלמים עם הזמן.
חשוב להדגיש, שלמרות שיש חטיבות שיש להן היסטוריה יותר מפוארת לעומת חטיבות אחרות, אין אף חטיבת חי”ר בצה”ל שלא לחמה באויב, ולא איבדה חיילים, ולא חיסלה מחבלים. לא משנה לאיפה תגיעו, תהיו גאים להיות שם.  ברגע שתתחילו טירונות, כל ההשוואות האלה לא יעניינו אתכם בכל מקרה.