סיירת מטכ”ל

ייעוד היחידה
ייעודה המרכזי של סיירת מטכ”ל הוא איסוף מודיעין מעבר לקווי האויב. בגלל הרמה המקצועית הגבוהה של היחידה ויכולותיה המיוחדות, היחידה עוסקת בעוד מספר ייעודים מסווגים, ומבצעת בפועל חלק משמעותי מהפעולות החשאיות ביותר של צה”ל.

מורשת קרב
היחידה הוקמה ב-1957, ומאז יצרה מורשת קרב מפוארת. על רבים מהמבצעים שלה לא ניתן לספר עד היום מחמת הסיווג הבטחוני, אולם ישנם מספר מבצעים אשר הגיעו לתודעת הציבור, והפכו את הסיירת למפורסמת.
מבצע תשורה (1968)- במסגרתו פשטו כוחות סיירת מטכ”ל וצנחנים על שדה התעופה הבינלאומי בביירות, והשמידו 14 מטוסי נוסעים של חברות תעופה ערביות.
מבצע איזוטופ/מטוס סבנה (1972)- השתלטות על מטוס נוסעים שנחטף על ידי מחבלים מארגון ספטמבר השחור.
מבצע אביב נעורים (1973)- מבצע לחיסול בכירי פת”ח והשמדת מיקומים אסטרטגיים בביירות.
מבצע אנטבה (1976)- חילוץ חטופים ממטוס בשדה תעופה באנטבה (שנמצאת באוגנדה). ידוע גם בתור “מבצע יונתן”, על שם מפקד היחידה, סא”ל יוני נתניהו, שנהרג במהלך הפעילות.
מבצע עוקץ ארסי (1994)- חטיפת מוסטפא דיראני (חוטפו של הנווט רון ארד) מלבנון, על מנת לקבל מידע על רון ארד ולהשיג קלף מיקוח.

המסלול
מסלול של שנה ו-8 חודשים. מתחילים עם הכשרת חי”ר רגילה (רובאי 07) בגדודים של הצנחנים, ולאחר מכן עולים לטירונות יחידה. ממשיכים לעבור מסלול ארוך וקשה, שכולל צניחה, קורס לוט”ר, קורס מו”ס, קורס מכ”ים, ניווטים ברמה מהגבוהות בצה”ל ועוד הרבה תכנים מקצועים וייעודיים (כמו שבוע מילוט ושבוע שבי).
לוחמים ביחידה נדרשים לרוב לחתום שנה קבע.

איך מגיעים
מועמד יצטרך לעבור מספר שלבים על מנת להגיע ליחידה:
1. סדרת מיון ראשונית (“יום סיירות”).
2. מיון פסיכולוגי (שאלונים) ובדיקת א.ק.ג.
3. סדרת מיון מרוכזת (גיבוש מטכ”ל/שלד”ג/669).
4. בדיקות רפואיות. ראיון פסיכולוג בהתאם הצורך.
5. תחקיר בטחוני.

נתונים
פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים. מספר במשקפיים עד 1.5-.
קב”א +52. אפשר לנסות להגיש חריג עם קב”א 51.