שברי מאמץ ושין ספלינט, חלק 2: איך לטפל ולהחלים

אם לא הצלחנו למנוע את הופעת הפציעה, יש מספר פתרונות אפשריים על מנת להביא להחלמה מהירה.
חשוב להדגיש שבין אם הבעיה היא שין ספלינט או שברי מאמץ, השלב הראשון והחשוב ביותר בטיפול הוא לחדול מיד מפעילות עם הופעת כאב, על מנת למנוע את החמרת הבעיה. אנשים רבים נוטים להמשיך להתאמן במחשבה שהכאב יעלם מעצמו, ולבסוף נאלצים להפסיק בכל מקרה, לאחר שהפציעה הידרדרה הרבה מעבר למצבה המקורי.

אופן טיפול- שין ספלינט
1. מנוחה של הרגליים מפעילות עצימה (כגון ריצה).
2. קירור של האזור הפגוע באמצעות חבילת קרח. אפשר לבצע 4-6 פעמים ביום, למשך 15 דקות בכל פעם (יש להימנע ממגע ישיר בין הקרח לעור).
3. אפשר לעטוף את האזור הפגוע עם תחבושת שמפעילה לחץ על הרגל (חשוב לוודא שהתחבושת לא לוחצת יותר מדי או עוצרת את זרימת הדם).
4. הרמה של הרגל- לדוגמה לשכב במיטה כשהרגליים מונחות על כרית מעל לשאר הגוף.

כמות הזמן שנדרשת להחלמה תלויה בחומרת הפציעה, אולם בדרך כלל אפשר להתחיל לחזור לפעילות (באופן מתון) מספר קצר של שבועות לאחר תחילת המנוחה. רמת הכאב ברגל משמשת כאינדיקציה של מוכנות הגוף.

אופן טיפול- שברי מאמץ
1. מנוחה של הרגליים, הימנעות מפעילות עצימה באופן מוחלט ומפעילות לא עצימה (כגון הליכה) עד כמה שאפשר.
2. הקפדה על צריכה מספיקה של ויטמין D וסידן.
3. הקפדה על 8 שעות שינה רצופות בלילה.

הקפדה על עקרונות הטיפול, קצב החלמה אישי וחומרת הפציעה ישפיעו על כמות הזמן שתידרש לגוף על מנת להחלים. בדרך כלל יידרשו בין 4-6 שבועות מנוחה, אולם במקרים חמורים יכול זמן ההחלמה להתארך מעבר לזה. חשוב להקפיד על חזרה מתונה לפעילות, ועל המשך המנוחה גם לאחר שנעלמו הכאבים (חשוב לתת לרגל להחלים עד הסוף, כדי להימנע מפציעה חוזרת).

אימונים חלופיים
למרות שאי אפשר לרוץ או ללכת עם משקלים בזמן שסובלים משברי מאמץ ושין ספלינט, אפשר להמשיך ולשמור על הכושר באמצעות אימונים שלא מפעילים לחץ על הרגל. האופציות המומלצות ביותר הן שחייה ורכיבה על אופניים, שמחזקות את הרגליים ומשפרות את הכושר האירובי בלי להחמיר את הפציעה.

במהלך תקופת החלמה, ניתן ואף מומלץ לבצע מתיחות לשרירי הרגליים על מנת למנוע את חזרת הפציעות. כמו כן, קיימים מספר תרגילים ייעודיים שאפשר לבצע, על מנת לחזק את שרירי הרגליים באופן שמונע את הופעת הפציעות.

מנוחה בצבא
התנאים שצוינו פה הם אלו שאופטימלים להחלמה. ההבדל בין מה שרצוי לעשות בתיאוריה ומה שאפשר לעשות במציאות הוא גדול, ולכן חשוב להתאמץ וליישם כמה שיותר עקרונות. אמנם לא יתנו לך 8 שעות שינה בזמן הטירונות, אבל אתה כן יכול להקפיד ולראות שאתה מנצל את 6 או 7 השעות שכן נותנים לך לשינה, ולא לדברים אחרים. מתיחות נכונות לשרירים זה עוד נושא שלפעמים מזניחים בצבא, ושאפשר לעשות אותו באופן עצמאי. כמו כן, חשוב לעמוד על שלך בנושא המנוחה עד כמה שאפשר. זה נכון במיוחד מול מפקדים שנותנים לך פקודות שעלולות לפגוע בתהליך ההחלמה.