שייטת 13

ייעוד היחידה
שייטת 13 היא יחידת הקומנדו הימי של צה”ל (היחידה כפופה לחיל הים). השייטת מומחית בלחימה ימית ויבשתית, ונחשבת לאחת היחידות הטובות ביותר בצה”ל ובעולם. השייטת עוסקת במגוון רחב של פעילויות, ובגלל רמת המקצועיות הגבוהה שלה אינה מוגבלת לפעילות בים בלבד, אלא משתתפת גם במבצעים ביבשה.

מורשת קרב
הפעילויות שמתוארות כאן מייצגות רק חלק קטן ממורשת קרב עצומה, אשר מורכבת ברובה ממשימות חשאיות ואסורות לפרסום.
מבצע אסקורט (1969)- לוחמי השייטת חדרו למעגן של הצבא המצרי במפרץ סואץ באמצעות צוללת ננסית, והטביעו שתי ספינות טורפדו על ידי שימוש במוקשים תת-ימיים.
מבצע מתח גבוה (1980)- כוחות השייטת השמידו בסיס בדרום לבנון, וחיסלו מספר מחבלים אשר עמדו לצאת לפיגוע מיקוח בישראל.
האינתיפדה השנייה (2000-2003)- חיילי השייטת משמשים ככוח מובחר באיו”ש, ומצליחים לחסל ולעצור מאות מחבלים.
מבצע ארבעת המינים (2009)- פשיטה על אוניית המשא פרנקופ, שהבריחה כמויות גדולות של תחמושת ואמצעי לחימה.

המסלול
מסלול של שנה ו-8 חודשים. מתחילים עם הכשרת חי”ר רגילה (רובאי 07) בגדודים של הנח”ל, ולאחר מכן עולים לטירונות יחידה (“המכין”). בהמהלך המכין, שנמשך 3 חודשים, החיילים מתחילים להכיר את ייעוד היחידה, ומתוודעים לאימונים ימיים בפעם הראשונה. שלב המכין נחשב למאוד קשה ופיזית ומנטלית, ומרבית האנשים שנופלים במסלול נושרים בשלב הזה.
אחרי המכין, מתחיל השלב הייעודי, במהלכו עוברים החיילים מגוון רחב של הכשרות. שלב זה כולל התמקצעות על הפק”לים האישיים והצוותיים, קורס לוט”ר במתאר ימי ויבשתי, פשיטה באמצעות סירות, צלילה קרבית, לוחמת קומנדו, לו”ז, ניווטים, קרב מגע ועוד.
לוחמי השייטת מתחלקים בין שלושה מקצועות עיקריים: משיט, צולל ופושט.
לוחמים ביחידה נדרשים לרוב לחתום שנה ו-8 חודשים קבע.

איך מגיעים
ישנן שתי דרכים להגיע לשייטת 13.

גדנ”ע צלילה
מי שעובר בהצלחה גדנ”ע צלילה (בין כיתה י”א לי”ב), מקבל אפשרות לגשת ישירות לגיבוש שייטת 13. הגדנ”ע מתקיים באחד מבסיסי חיל הים, ונמשך בערך 5 ימים. קבלה מותנית בעמידה ברף הקבלה (גם מבחינה רפואית וגם מבחינת נתונים אישיים). הגדנ”ע מסמיך לכוכב צלילה ראשון.
לשאלות נוספות ניתן לפנות למדור גדנ”עות בחיל הים בטלפון – 037377777.

יום סיירות
דרך נוספת להגיע ליחידה היא לעבור יום סיירות ולקבל גיבוש שייטת. מי שעובר את הגיבוש, צריך לעבור בדיקות רפואיות מחמירות ותחקיר סיווג בטחוני לפני שהוא מתקבל ליחידה.

נתונים
פרופיל 97 ללא סעיפים פוסלים. לא ניתן להתקבל עם משקפיים או עיוורון צבעים.
קב”א +52. אפשר לנסות להגיש חריג עם קב”א 51.